Strefa Rodzica

Home / Strefa Rodzica

 Bezpośredni kontakt z każdym rodzicem/opiekunem jest dla nas niezwykle istotny, podobnie jak indywidualne podejście do każdego uczestnika. Dlatego nasze obozy, weekendy i oferta edukacyjna są i pozostaną kameralne. 

„Jesteśmy grupą ludzi oddanych dzieciom i młodzieży, nikt z nas nie jest tu z przypadku. Damy z siebie wszystko, aby Wasze Dziecko wróciło do domu szczęśliwe, z mnóstwem pozytywnych wrażeń.” Kadra HKC

Wypoczynek dla dzieci

Szczególną opieką otaczamy rodziców dzieci najmłodszych oraz tych, które niezależnie od wieku, po raz pierwszy jadą na obóz. Zdajemy sobie sprawę, że pierwszy, a czasem nawet każdy samodzielny wyjazd, jest ogromnym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodzica i ze swojej strony robimy wszystko, aby jak najlepiej zaopiekować się obozowiczem i jednocześnie wesprzeć jego najbliższych w przygotowaniach do wyjazdu i w jego trakcie.

Więcej

Edukacja

W naszym przypadku edukacja i wypoczynek przenikają się. Jesteśmy orędownikami nauki przez zabawę niezależnie od wieku, nauki poprzez zaangażowanie zmysłów i przez pozytywne emocje. Widzimy efekty tego podczas obozów, weekendów, zielonych szkół, podczas gier terenowych, czy projektów, kiedy to uczestnicy sami zdobywają potrzebne im informacje i zapamiętują je na bardzo długo. Z kolei podczas naszych zajęć edukacyjnych, ucząc przez zabawę, stawiamy na wspieranie potencjału twórczego i intelektualnego, logicznego myślenia i pamięci, a w przypadku nauki języków obcych, przede wszystkim na rozwijanie kompetencji komunikacyjnych.

 

Więcej

Rodzic Nastolatka​

Bycie rodzicem nastolatka bywa trudne, zwłaszcza teraz, kiedy młodzież zmaga się z problemami, których nie doświadczali ich rodzice. Część starszej kadry HKC doskonale zna te problemy, ponieważ sami byliśmy lub jesteśmy rodzicami nastolatków. Niektórzy z nas natomiast niedawno przechodzili przez ten specyficzny okres w rozwoju człowieka i mają świeże doświadczenia i własne sposoby radzenia sobie z różnymi problemami. Ponadto mamy w kadrze wsparcie fachowe w postaci doświadczonych pedagogów i psychologów, pracujących na co dzień z młodzieżą. Nasi Teensi zawsze mogą liczyć na zrozumienie i pomoc z naszej strony, natomiast rodzice/opiekunowie, w razie potrzeby, na wsparcie i poradę.

Więcej

Porady dla rodziców najmłodszych obozowiczów:

Najczęście zadawane pytania:

Na obozach HKC funkcjonuje kilka podziałów na grupy.

Po pierwsze organizacyjny podział na grupy wiekowe Kids (6-9/10), Teens Junior (10/11-12/13) i Teens (13/14-17), przy czym przedział wiekowy jest orientacyjny, ponieważ dzieci, rzecz jasna, bardzo różnie rozwijają się i dojrzewają. Podział ten funkcjonuje przede wszystkim podczas podróży, wycieczek i weekendów. Nie ma on też większego znaczenia podczas obozu jeżeli chodzi o grupę w przedziale 6-12 lat. Natomiast przydział do grupy Teens jest istotniejszą sprawą, ponieważ Teensi stanowią oddzielny podobóz z inną kadrą, z nieco innym planem dnia i zasadami. Od Państwa i samego uczestnika zależy czy trafi już do tej grupy, my jedynie możemy doradzić. Z doświadczenia wiemy, że są 12 latkowie, którzy znakomicie odnajdują się w grupie najstarszej oraz 14 latkowie, którzy wolą towarzystwo młodszych uczestników oraz opiekunów i animatorów przypisanych do młodszych grup.

Drugi podział to grupy opiekuńcze czyli od jednego do trzech pokoi (w zależności od grupy wiekowej), nad którymi czuwa Opiekun, odpowiadający za bezpieczeństwo, higienę i komfort psychiczny swoich podopiecznych przez 24 h na dobę, od pierwszego do ostatniego dnia pobytu.

Trzeci podział to przedpołudniowe grupy projektowe, który może pokrywać się z grupami opiekuńczymi czy wiekowymi, ale nie musi. Najczęściej są to grupy mieszane pod względem płci, a często wiekowo (w przedziałach 6-13 lat i  11-16 lat) Grupa projektowa powstaje pierwszego dnia pobytu i jest stała do końca tygodnia (oczywiście dziecko może zmienić grupę np. drugiego dnia)

Czwarty podział to grupy warsztatowe. Te grupki mogą być codziennie inne i mieszane wiekowo. Na tradycyjnych obozach Multi Camp, bywa że 6 latkowie biorą udział w warsztacie razem z 16 latkami, co właśnie tworzy nasz klimat i rodzinną atmosferę 🙂 

Na HKC grupy są małe. W przypadku najmłodszych uczestników Opiekun ma pod swoją opieką 6-8 dzieci. Podczas warsztatów grupy również są małe, zwykle kilkuosobowe, podczas projektów nie przekraczają 12 osób. Większa grupa może brać udział w zabawach terenowych i towarzyskich i jest wówczas pod opieką kilku Opiekunów i Animatora.

Nasi podopieczni są zakwaterowani wg kryterium wieku i płci. Bierzemy pod uwagę zależności towarzyskie zgłaszane przez rodziców podczas zapisu lub w miarę możliwości spełniamy życzenia dzieci zgłaszane np. w drodze na obóz. 

Oczywiście, że tak. Opiekunowie dbają o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, o ich samopoczucie i komfort wypoczynku. Są do dyspozycji dzieci 24h/dobę. Pomagają m.in w rozpakowywaniu w dniu przyjazdu i pakowaniu na weekend czy w dniu wyjazdu. Dbają o higienę dzieci, przypominają o porannej i wieczornej toalecie, pomagają wybrać strój stosowny do pogody, służą pomocą przy myciu i czesaniu włosów. Spożywają posiłki przy stole razem z dziećmi. Przypominają nieustająco o sprawdzaniu skóry pod kątem kleszczy. Są zawsze w pobliżu służąc pomocą. 

Nasz tradycyjny dzień:

8.30 pobudka, toaleta poranna

9.00 krąg poranny (tradycyjne piosenki i zabawy w kręgu, powitanie oraz krótka zbiórka informacyjna)

9.15 śniadanie (ciepła potrawa + szwedzki stół, herbata)      

9.45 sprzątanie pokoi/wachty przy koniach dla chętnych

10.30 komisja porządkowa oraz pomiar temperatury przez kadrę medyczną

od 11.00 zapisy na warsztaty popołudniowe

11.30 grupy zajęciowe: projekty, gry terenowe, program przygodowy

12.30 II śniadanie (np. owoc)

12.45 grupy zajęciowe c.d.

14.15 obiad (zupa, drugie danie, kompot)

14.30 sjesta (telefon do bliskich)

15.30 sklepik HKC (kupujemy i sprzedajemy po angielsku lub hiszpańsku)

16.15 zbiórka na warsztaty

16.30 Workshop Fun –  warsztaty do wyboru

17.15 podwieczorek (np. ciasto domowej roboty i herbata)

17.30 Workshop Fun – warsztaty c.d.

19.15 kolacja (ciepła potrawa + szwedzki stół i herbata)

20.30 program wieczorny (np. ogniska, dyskoteka, śluby obozowe, parodie typu randka w ciemno, awantura o kasę, wieczór gier, wieczór filmowy, pokaz talentów, podchody nocne)

21.30 młodsze dzieci – szykowanie do snu, czytanie do poduchy

22.30 cisza nocna dla najmłodszych (starsi mogą jeszcze mieć np. nocną grę w mafię, noc przy ognisku, nocne gry terenowe)

23.30 bezwzględna cisza nocna 

Dzieci mogą zabrać telefony, ale dostają je jedynie podczas sjesty. Można też w tym czasie kontaktować się z dzieckiem poprzez dwa numery kontaktowe, które podajemy Państwu przed obozem.

W przypadku grupy Teens telefony nie są odbierane, ale ich wykorzystanie zostaje ograniczone wg zasad ustalanych wspólnie. Złamanie tych zasad może skutkować trafieniem telefonu „na przechowanie” do Opiekuna.

Aby pomóc rodzicom w przygotowaniu swoich pociech na wyjazd przygotowaliśmy listę rzeczy, taki pomocnik, który wysyłamy do Państwa drogą mailową. Zalecamy spakowanie dziecka w jedną walizkę/torbę. Dodatkowo prosimy o wyposażenie dziecka w plecaczek podręczny na drogę. Zachęcamy do sporządzenia listy rzeczy, które dzieci zabierają na obóz. W przypadku młodszych prosimy o podpisanie metek i przedmiotów. 

Oczywiście rodzice mogą odwiedzić dziecko. W przypadku podwójnych turnusów 13 i 15-dniowych można dziecko odwiedzić podczas weekendu, a nawet zabrać na weekend (wówczas za weekend nie ma dopłaty). 

 

Oczywiście, pierwszego dnia  obozu w każdej grupie omawiany jest regulamin obozowy.

Grupa Kids i Teens Junior, omawia, podpisuje i  stara się przestrzegać regulamin obozowy, czyli nasze Cztery Zasady Dobrej Zabawy. Oto one w wersji letniej:

 

1. ZASADA UWAŻNOŚCI (dla bezpieczeństwa swojego i innych)

  • pozostajemy w zasięgu wzroku/słuchu opiekuna, oddalamy się wyłącznie za jego/jej zgodą
  • zachowujemy się ostrożnie na schodach, w pokojach, na balkonach itp.
  • przestrzegamy zasad korzystania z trampoliny, hamaków, slacka, monocykli, podczas jazdy konnej, ASG, wycieczek
  • uważamy na kleszcze (pryskamy się i oglądamy kilka razy dziennie) !!!

2. ZASADA DBANIA (o środowisko i nasze zdrowie)

  • oszczędzamy wodę i prąd, recyklingujemy 
  • pamiętamy o dokładnym myciu rąk nie tylko przed posiłkami
  • jemy mniej słodyczy, więcej owoców i warzyw; pijemy dużo wody
  • odpoczywamy od telefonów, internetu i telewizji, za to zażywamy ruchu i relaksu na świeżym powietrzu

3. ZASADA KULTURY 

  • w jadalni zjadamy to co nakładamy na talerz, odnosimy talerze i zachowujemy cicho podczas posiłku
  • pamiętamy o powitaniach, dziękuję, przepraszam itp.
  • pamiętamy o zmianie ubrań i myciu się
  • zasłaniamy usta kiedy kichamy, kaszlemy, ziewamy

4. ZASADA SZACUNKU 

  • szanujemy nasz ośrodek i jego wyposażenie (w razie czego zgłaszamy i naprawiamy szkody)
  • szanujemy prywatność innych (np. pukamy przed wejściem i czekamy)
  • słuchamy się nawzajem
  • szanujemy zdanie, przestrzeń i odmienność KAŻDEGO

            Korzystamy z zajęć i dobrze się bawimy 😊

Natomiast grupa Teens ustala wspólnie z opiekunami i kierownikiem obozu zasady współpracy czyli Teen Rules (celowa gra słów po angielsku – zasady nastolatka i nastolatek rządzi 😉 )Są tutaj punkty dotyczące zasad funkcjonowania w grupie, przestrzegania ciszy nocnej, spędzania czasu, używania telefonów, jedzenia, bezpieczeństwa i higieny. W punktach tych jest pole do negocjacji. Młodzież też ustala jakie ma oczekiwania od opiekunów i całej kadry. Są to zasady dla wszystkich.

W regulaminie dla młodzieży znajdują się też tematy bardzo poważne, typu znęcanie się nad słabszymi, samookaleczenia, używki czy podejmowanie kontaktów seksualnych. Punkty te są omawiane z nastolatkami, którym uświadamiamy, że kadra nie akceptuje tych zachowań, ale rozumie skąd się biorą. Teensi wiedzą, że z każdym problemem mogą się do nas zwrócić, że nie zostaną ukarani, czy usunięci z obozu (tylko w skrajnych przypadkach), że w razie czego dostaną od nas fachową pomoc. Jednocześnie mają świadomość, że naszym obowiązkiem jest powiadomienie rodziców/ opiekunów prawnych o każdym takim przypadku i podjęcie wspólnych działań.

W naszej kadrze mamy ratownika medycznego. Dzieci mają zapewnioną 24h opiekę medyczną. W nagłych przypadkach zapewniamy transport do najbliższej placówki opieki zdrowotnej/szpitala. Wówczas dziecku towarzyszy Opiekun lub Kierownik obozu, który pozostaje w nieustającym kontakcie z rodzicem dziecka. 

Tak, obozy są zgłaszane do Kuratorium Oświaty. Po zgłoszeniu otrzymujemy zgodę na organizację wypoczynku. 

Tak, dzieci są ubezpieczone od NNW na kwotę 15.000 zł. 

Jeśli dziecko przyjmuje na stałe leki, prosimy o przygotowanie dokładnej listy dawkowania leków wraz z informacją o rodzaju podawanego leku, umieszczenie ich w jednej, podpisanej torebce/kosmetyczce. Leki prosimy przekazać na zbiórce ratownikowi medycznemu lub opiekunowi dziecka.  Leki zgodnie z instrukcją podaje ratownik medyczny. Wszystkie leki znajdują się pod opieką ratownika. 

Prosimy o przekazanie informacji o alergiach/dietach przy zapisie dziecka na obóz oraz o wpisanie tej informacji do karty uczestnika. Bazy, w których odbywają się nasze obozy realizują diety: wegetariańską, bezglutenową, bezmleczną. 

Zalecamy ok. 50 zł/tydzień najlepiej w drobnych monetach, na zakupy w sklepiku na terenie ośrodka, ewentualnie w drodze. W przypadku najmłodszych dzieci portfele są na przechowaniu u wychowawcy, można je przekazać wychowawcy już na zbiórce. Pieniądze przeznaczone na jazdę konną (pojedyncze jazdy lub dodatkowe) można przekazać w kopercie na zbiórce lub umieścić w oddzielnej, podpisanej kopercie/torebce w bagażu dziecka i poinformować nas o tym na zbiórce.

Oczywiście, że tak.  Ze względów organizacyjnych powinniśmy już przed obozem wiedzieć ile osób wyraża zainteresowanie jazdą konną. Trudno jednak przewidzieć czy dziecko pokocha konie i taką formę aktywności. Z doświadczenia wiemy, że dla niektórych uczestników są to ulubione zajęcia, a konie stają się ich pasją, inni mają dosyć po dwóch – trzech jazdach, a jeszcze inni od początku wolą robić w tym czasie coś innego. Dlatego, po pierwsze organizujemy zawsze jazdę próbną, po drugie radzimy na początku nie zgłaszać dzieci do grupy konnej, tylko wybrać pojedyncze jazdy, za które można zapłacić w trakcie – gotówką lub przelewem. W przypadku gotówki przeznaczonej na jazdę konną, zwracamy nie wykorzystaną kwotę.

Oczywiście, że nie. Po pierwsze uważamy, że są dzieci, które zdecydowanie wolą spędzać czas z najbliższymi i nawet najbardziej kameralny, z rodzinną atmosferą obóz tego nie zastąpi.

Po drugie, co często podkreślamy, jesteśmy minimalistyczni jeżeli chodzi o sprzęty i infrastrukturę. Stawiamy na nasze zasoby ludzkie i przestrzeń dla wyobraźni. Rozumiemy też, że niektórym dzieciom czy rodzicom może to nie wystarczać.

Po trzecie możemy nie spełnić oczekiwań rodzica, że dziecko nauczy się np. jazdy konnej, czy skorzysta ze wszystkich zajęć. Są dzieci, które z zapałem biorą udział w różnych zajęciach, są też takie, które wolą się bawić z koleżankami we własne (często bardzo kreatywne) zabawy, albo np. przez cały obóz grać w jedną ulubioną grę planszową. I taki charakter maja nasze obozy.

Poza tym nie jesteśmy mistrzami punktualności, a nasze motto obozowe to „Plan dnia nie jest wyryty w kamieniu, a okazja do tańca w deszczu może się nie powtórzyć” i zapewne nie ze wszystkimi będziemy odbierać na tych samych falach 🙂

Skontaktuj się z nami